Μεγάλη νίκη της ομάδας μπάσκετ κορασίδων του ΓΑΣ ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ στο 33ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΚΡΗΤΗΣ ΠΑΣΧΑ 300×250

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα μπάσκετ κορασίδων του ΓΑΣ ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ στο 33ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα απέναντι στον ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ στην παράταση με 67-57.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προυποθέσεις για τον Ανδρογέα που βρέθηκε από νωρίς πίσω στο παιχνίδι και το 1ο δεκάλεπτιο την βρήκε πίσω με 10-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο έπαιξε καλύτερα και κατάφερε να μειώσει την διαφορά σε 22-24 στο ημίχρονο του αγώνα.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακό για την κρητική ομάδα η οποία με διαδοχικά τρίποντα κατάφερε και πέρασε μπροστά με 45-41.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και με τις 2 ομάδες να μάχονται δυνατά για τη νίκη. Ο Ανδρογέας βρέθηκε μπροστά με 55-52 όμως με τρίποντο στο τέλος ο Κρόνος ισοφάρισε και οδήγησε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση η ομάδα του Ανδρογέα με πρωταγωνίστρια την Γιαπιτζόγλου που ήταν εύστοχη τόσο στις βολές όσο και σε ένα τρίποντο και παρά την απουσία της Μηλιαρά με 5 φάουλ, οδήγησε την ομάδα της Κρήτης στην τελική επικράτηση με 67-57.

Μεγάλες πρωταγωνίστριες για τον ΓΑΣ ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ οι Γιαπιτζόγλου, Μηλιαρά και Γαλανάκη και για τον ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ η Σεγκούρα και Ανδρέου.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 22-24, 45-41, 55-55 και στην παράταση: 67-57