Αποθεώθηκε ο παγκόσμιος πρωταθλητής Μανώλης Στεφανουδάκης στις Μοίρες

Έφτασε χθες βράδυ στο αεροδρόμιο Ηρακλείου απο το Παρίσι ο παγκόσμιος πρωταθλητή ΑΜΕΑ Μανώλης Στεφανουδάκης.

Εκεί τον περίμεναν φίλοι και συγγενείς του όπου τον υποδέχτηκαν με τιμές, ενώ σύντομη στάση πραγματοποίησε λίγο αργότερα στην κεντρική πλατεία Μοιρών,  έξω από το δημαρχείο , παρουσία και του Δημάρχου Φαιστού.

Ο Μανώλης Στεφανουδάκης χάρισε στην Ελλάδα το δεύτερο χρυσό της μετάλλιο (και τρίτο συνολικά) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ, που διεξάγεται στο Παρίσι.

Ο Ελληνας Παραολυμπιονίκης κατέλαβε την πρώτη θέση στον ακοντισμό F54, με βολή στα 29.17μ. στην τελευταία του προσπάθεια, βελτίωσε τη φετινή του επίδοση και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Οι βολές του Στεφανουδάκη κατά σειρά ήταν 25.46μ., 28.61μ., 28.62μ., 28.80μ., 28.70μ., 29.17μ.

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Σλοβάκος Λάντισλαβ Κούτσραν με 28.94μ. και την 3η θέση ο Ινδός Αμπιτσέκ Τσαμολί με 24.16μ.

Παράλληλα, ο Στεφανουδάκης έγινε ο πέμπτος Έλληνας αθλητής που εξασφάλισε το εισιτήριό του για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι.

Οι φωτο που μας παραχώρησε η Μαρία Μ. είναι από την υποδοχή του Μανόλη στις Μοίρες.

πηγή: Δια-SOS-τε τη Μεσαρά