Ιστορικές στιγμές για το Ελληνικό ποδόσφαιρο - Οι νέοι του Ολυμπιακού κατέκτησαν την Ευρώπη (vid)

Ιστορικές στιγμές για το Ελληνικό ποδόσφαιρο – Οι νέοι του Ολυμπιακού κατέκτησαν την Ευρώπη (vid)

ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΚΡΗΤΗΣ ΠΑΣΧΑ 300×250

Ιστορικές στιγμές για τον Ολυμπιακό και το ελληνικό ποδόσφαιρο!

Η «ερυθρόλευκη» Κ19 επικράτησε με 3-0 της Μίλαν στον τελικό του Youth League και στέφθηκε Πρωταθλήτρια Ευρώπης, στη Νιόν της Ελβετίας.

Τα «μωρά» του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου έκαναν μια μεγαλειώδη εμφάνιση και με υπέροχα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο χάρισαν στην Ελλάδα το πρώτο της ευρωπαϊκό τρόπαιο σε συλλογικό επίπεδο.

Ο τελικός με τη Μίλαν κρίθηκε μέσα λιγότερο από ένα δεκάλεπτο, όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-0 με πέναλτι του Μουζακίτη (60΄), σουτ του Παπακανέλλου (61΄) και εκπληκτικό ανάποδο «ψαλίδι» του Μπάκουλα (66΄).