Ματσάρα στα Περιβόλια! Ο ΟΦΗ κέρδισε 5-3 τα Χανιά και πήρε την πρόκριση

Απίστευτο παιχνίδι διεξήχθη στα Περιβόλια, με τον ΟΦΗ να επικρατεί με 5-3 των Χανίων, σε ένα ματς με φοβερή εξέλιξη, και έτσι σφράγισε την πρόκριση του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο ΟΦΗ την πρόκριση, τα Χανιά το χειροκρότημα!

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στα Περιβόλια, που θα μνημονεύεται για χρόνια, ο ΟΦΗ πέρασε νικηφόρα από την έδρα των Χανίων, τα οποία κέρδισε με 5-3 και έτσι πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο τα Χανιά επέστρεψαν στο ματς στο δεύτερο μέρος, ισοφαρίζοντας σε 2-2 μέσα σε ένα δίλεπτο. Ο ΟΦΗ χάρη στην εξαιρετική μέρα του Μοσκέρα πήρε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων, με τα Χανιά να μειώνουν στο γκολ με τον Σερβιλάκη.

Το γκολ του Ριέρα στο 78′ σφράγισε την πρόκριση για την ομάδα του Νταμπράουσκας, που πήρε την πρόκριση, αλλά χρειάστηκε να το κάνει με πολύ αγχωτικό τρόπο, με τον κόσμο των Χανίων να χειροκροτεί τους ποδοσφαιριστές του Γιάννη Ταουσιάνη για την προσπάθεια τους.

Πως ξεκίνησαν

Ο Γιάννης Ταουσιάνης παρέταξε τα Χανιά σε διάταξη 4-3-3, με τον Καλογεράκη κάτω από τα δοκάρια και τους Νίκολιτς, Μαζουλουξή, Μπάτζιο και Σερβιλάκη από τα δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Στην μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Τσορνομάζ, Λεμονής και Τσέλιος, ενώ την επιθετική τριάδα αποτέλεσαν οι Μιούλερ, Μάναλης και Μανουσάκης.

Από την άλλη, ο Βάλντας Νταμπράουσκας επέλεξε σύστημα 3-4-1-2 και τον Μπάουμαν κάτω από τα δοκάρια. Λαμπρόπουλος, Πασαλίδης, Βούρος η τριάδα των στόπερ, με τον Λάρσον να ξεκινάει δεξιά και τον Αμπάντα αριστερά. Γκλάζερ, Μεγιάδο Γαγιέγος στην μεσαία γραμμή και επιθετικό δίδυμο οι Τοράλ και Φελίπε.

Το ματς

Τα Χανιά μπήκαν ορεξάτα στο ξεκίνημα, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν έβγαλαν την μεγάλη ευκαιρία, με εξαίρεση κάποια μακρινά σουτ, ωστόσο κατάφεραν να κρατήσουν μακριά από την περιοχή του Καλογεράκη τον ΟΦΗ.

Αν και βρέθηκαν τα Χανιά στο α’ ημίχρονο πίσω στο σκορ με 0-2, μέσα σε λίγα λεπτά στο β’ μέρος γύρισαν το παιχνίδι και ισοφάρισε σε 2-2.

Ακόμα και όταν ο ΟΦΗ ξαναπήρε προβάδισμα δυο τερμάτων τα Χανιά δεν λύγισαν και πάλεψαν για να γυρίσουν εκ νέου το ματς. Μείωσαν σε 3-4, απείλησαν αρκετές φορές τον κορυφαίο σήμερα του ΟΦΗ Μπάουμαν, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν και πέμπτο γκολ και να κλειδώσουν την πρόκριση.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα
7’ Σουτ του Γαγιέγος, ψηλά άουτ
29’ Μακρινό και ευθύβολο σουτ του Αμπάντα η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα
32′ Διαγώνια σέντρα Μανουσάκη, κεφάλια στη κίνηση από τον Νίκολιτς και εξαιρετική απόκρουση του Μπάουμαν σε κόρνερ.
37′ Σουτ του Μάναλη από δεξιά η μπάλα λίγο άουτ
38’ Σουτ του Μανουσάκη με πολλά φάλτσα, η μπάλα άουτ
42’ Από κόρνερ, ο Βούρος με κεφαλιά σημαδεύει το δοκάρι, η μπάλα καταλήγει στον Φελίπε που κάνει από κοντά το 0-2 για τον ΟΦΗ
45+1’ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μανουσάκη, ο Μπάουμαν στη γωνία του διώχνει σε κόρνερ.
49′ Γκολ για τα Χανιά! Από σέντρα του Μάναλη, με εναέριο γυριστό σουτ ο Ελευθεριάδης μειώνει σε 1-2.
51′ Γκολ για τα Χανιά! Ο Μανουσάκης σε θέση βολής από πάσα του Ελευθεριάδη και με δυνατό σουτ γράφει το 2-2.
61’ Ο Μοσκέρα με συρτό σουτ από τα όρια της περιοχής κάνει το 2-3.
64’ Από βαθιά μπαλιά, ο Μοσκέρα με ψηλοκρεμαστό σουτ γράφει το 2-4
66’ Προβολή Μανουσάκη ελάχιστα άουτ
67’Σουτ του Σερβιλάκη με το αριστερό και η μπάλα στα δίχτυα (3-4)
69’ Δυνατό σουτ του Ντίας, εξαιρετική απόκρουση του Μπάουμαν
78′ Γκολ ο ΟΦΗ και 3-5. Ο Μοσκέρα  βγάζει ασίστ στον Ριέρα, που από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
81’ Δυνατό σουτ του Μανουσάκη, ο Μπάουμαν σε κόρνερ
83’ Δεύτερη κίτρινη και αποβολή στον Μεγιάδο για μαρκάρισμα στον Ελευθεριάδη
86’ Μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Ντίας, η μπάλα στον ώμο του Γιαννούλη και κόρνερ
90+2′ Τρομερή εκτέλεση φάουλ του Σερβιλάκη, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μπάουμαν.

Χανιά – ΟΦΗ 3-5

Κύπελλο Ελλάδος: 5η φάση
Γήπεδο: Περιβόλια
Διαιτητής: Περράκης Κωνσταντίνος(Αθηνών)
Βοηθοί: Νικολαϊδης – Κορώνας, 4ος: Σταυρουλάκης
Σκόρερ: 49′ Ελευθεριάδης, 51′ Μανουσάκης, 67′ Σερβιλάκης / 29′ Αμπάντα, 42′ Φελίπε, 61′, 64′ Μοσκέρα, 78′ Ριέρα
Κόκκινες: 83′ Μεγιάδο
Συνθέσεις:

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (82’ Κατσούρρι), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης, Τσορνομάζ, Τσέλιος (66’ Ντίας), Λεμονής (82’ Μπουρσέλης), Μανουσάκης, Μιούλερ, Μάναλης (60’ Βουό)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Λάρσον, Aμπάντα, Βούρος, Λαμπρόπουλος (71’ Γιαννούλης), Πασαλίδης, Μεγιάδο, Τοράλ (57’Μοsquera), Γαγιέγος (57’ Riera), Φελίπε (71’ Νέιρα), Γκλέζερ